Polietilen Yalıtım Malzemeleri ve Uygulamaları

Yalıtım ve koruma amaçlı polietilen malzemeler; köpükler (örtü, band, boru mantosu vb.), geomembranlar, noppen örtüler, folyo ve filmlerdir. Bu ürünler, türlerine bağlı olarak mimari yapılarda, çeşitli yapı elemanlarının ses, ısı, su nem ve buhar yalıtımı amacı ile kullanılmaktadır.


Polietilen, etilenin polimerizasyonuyla elde edilen, amorf veya kısmen kristalli ve plastiklerin termoplastikler sınıfı içinde yer alan bir yapı malzemesidir. Polietilenler her sertlik kademesinde üretilebilirler.

Tatsız, kokusuz, inert maddelerdir. Fizyolojik bakımdan herhangi bir sakıncaları yoktur. Korozyona va oda sıcaklığında her türlü kimyasal maddelere karşı dirençlidir, iyi bir elektrik yalıtkanı olan polietilen, devamlı güneş ışınımı ve açık hava etkileri altında bozulabilir. Isıl genleşme katsayıları yüksek olduğu için, malzeme güneş ışınlarından etkilenerek kırılganlaşabilir. Bu gibi nedenlerle polietilen malzemelerin direkt güneş ışınımından korunması gerekir. Çarpma dayanımı, hem normal hem de düşük sıcaklıkta yüksektir. Asitlerden, alkalilerden ve organik çözücülerin bir çoğundan etkilenmez. Tuz ve bakterilerden etkilenmediğinden yer altında kullanılabilir.

Polietilen malzemeler, saydam veya saydam olmayan levha, ambalaj ve paketleme malzemesi, elektrik teli yalıtım malzemesi, oyuncak, ev eşyaları, elektronik malzemeler, örtü ve dokumalar, soğuk su, doğalgaz ve ısıtma boruları, köpük malzemeler (örtü, levha, band, boru mantosu, dolgu fitili vb.) geotekstil ve geomembranlar, noppen örtüler, folyo ve filmler vb. üretiminde kullanılmaktadır.